­ЧВЕРТЬ СТОЛІТТЯ «Молодої Галичини»

Міжнародний фестиваль молодих виконавців сучасної української пісні «Молода Галичина» цьогоріч відсвяткував свій 25-й ювілей. За чверть століття фестивальної історії володарями Гран-Прі та лауреатами стали відомі нині виконавці – народна артистка України Наталя Бучинська, заслужені артисти України – Тіна Кароль, Катерина Бужинська, Наталка Карпа, співачки Міка Ньютон та Катя Чілі, молоді композитори – Тимур Усманов, Руслан Талабіра, юні виконавиці Анастасія і Вікторія Петрик. Цьогоріч до когорти талановитих вокалістів «Молода Галичина» додала ще 28-м імен.

Фестиваль «Молода Галичина» – найстарший український молодіжний пісенний конкурс та один з найкращих професійних майданчиків для демонстрації вокальної майстерності. Свою історію фестиваль почав як регіональне пісенне змагання і прописався у містечку Новояворівськ, що на Львівщині. За 5 років став всеукраїнським, а з 2006-го носить звання міжнародного вокального конкурсу і щорічно приймає близько 100 учасників і стільки ж почесних та зіркових гостей.

IMG_8573

За роки існування «Молода Галичина» сміливо експериментувала з форматом, розповідає директор фестивалю Наталія Коваль: «Спершу це були 2 конкурсні дні і фінальний гала-концерт переможців. Далі, 3 дні відбору і церемонія нагородження… Останні 15 років фестивальна концепція остаточно визначена: фестиваль триває 6 днів – з 7-го по 12 липня». Так, перший фестивальний день відкриває концерт зірок та минулорічних лауреатів «Молодої Галичини». Наступні 4-ри – тривають конкурсні змагання, між ними – творчі вечори, зустрічі з композиторами, продюсерами, майстер-класи педагогів, неформальні вечірки, екскурсійні програми та цікаві тусовки. «Ми, так би мовити, створили молодіжний табір чи навіть центр, де кожну вільну від конкурсних змагань хвилину намагаємося заповнити цікавим контентом. Фестивальні дні – це не просто суперництво у вокальному мистецтві, насамперед, це комунікація між творчими людьми і можливість обміну досвідом, а вже потім здорова конкуренція та боротьба за нагороди», – каже директор ПК “Кристал”, перший директор фестивалю Василь Янчар. У фінальний, 6-й день музичного дійства, на відкритій фестивальній сцені, на очах у 5-тисячної публіки відбувається святкова церемонія нагородження та заключний гала-концерт за участі переможців фестивалю та зірок української і світової сцени. До слова, мабуть важко знайти українську зірку, що не виступала на «Молодій Галичині», – тут співали усі – від Руслани та Гайтани до «Скрябіна» і «ТІКу».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

«Співай! Вражай! Перемагай!» – це незмінний клич «Молодої Галичини». Цьогоріч він зібрав на фестивальній сцені 96 молодих співаків віком від 10-ти до 25-ти років з 16 країн світу, а саме: Молдови, Вірменії, Білорусії, Латвії, Литви, Казахстану, Канади, В’єтнаму, Іспанії, Румунії, Болгарії, Польщі, Грузії, Німеччини, Естонії та України. Традиційно, учасники фестивалю готують дві композиції і проходять два конкурсних відбори. Цікаво, що усі виконавці, незалежно від країни, яку вони представляють, виконують 1-ну пісню обов’язково українською мовою. Ця унікальна особливість вирізняє «Молоду Галичину» серед подібних пісенних фестивалів та є, свого роду, викликом для іноземних учасників. Фактично, на цій концепції базується філософія «Молодої Галичини»: «Наш фестиваль ровесник нашої молодої держави, і коли ми його започаткували, поставили собі за ціль утвердження української мови та музики, популяризацію української пісенної культури. За 25 років нашої історії ми виросли, а разом з тим подорослішала і наша філософія. Сьогодні ми маємо на меті сприяти взаємозбагаченню національних культур інших народів, вивчати сучасне естрадне пісенне мистецтво світу, здійснювати культурні обміни та примножувати позитивний імідж українського естрадного молодіжного мистецтва», – розповідає директор фестивалю Наталія Коваль.

%d0%bc%d0%b3_2011_13

Хід та результат конкурсних відборів визначає міжнародне журі. Зазвичай, його членами є близько 15-ти професіоналів зі сфери музики та вокалу. Цьогорічний склад суддівської ради, ось уже кілька років очолюваний народним артистом України, професором, композитором та ректором Київського інституту музики ім. Глієра – Олександром Злотником, мав 10-кратне громадянство. Так, суддями вокального конкурсу стали педагоги, продюсери, співаки, композитори, викладачі, директори міжнародних фестивалів з Естонії, Грузії, Латвії, Казахстану, Німеччини, Литви, Болгарії, Білорусії, Румунії та Молдови. «Щороку ми намагаємося зробити суддівську раду ще більш професійною та ціліснішою з погляду оцінювання учасників, від того і залежить її склад», – ділиться перший директор фестивалю Василь Янчар, – «Наприклад, продюсер та педагог з Грузії – Ірма Гвініашвілі вимоглива до вміння володіти голосом, в той час як народний артист України Мар’ян Шуневич уважний до репертуару, а аранжувальник та композитор Юрій Антонюк – до загального звучання композиції. На таких протилежних поглядах і складається професійна оцінка виконавця, де все має значення: відповідність пісенного репертуару вікові та вокальним можливостям, сценічний образ та впевненість на сцені, якість та фонове забарвлення фонограм, подача, вокальні дані. Іноді буває так, що володаря Гран-Прі та лауреата 1-ї премії розділяє півбала, тому детальне і цілісне оцінювання є пріоритетним в роботі журі».

%d0%bc%d0%b3_2014

До фіналу 25-го фестивального змагання потрапила лише половина із заявлених учасників, серед яких співаки з Білорусії, Вірменії, Казахстану, Латвії, Литви, Молдови, Румунії, Болгарії, Польщі, В’єтнаму, Іспанії та України. З поміж них суддівська рада визначила 30 дипломантів та 26 лауреатів 1-ї, 2-ї та 3-ї премій у трьох вікових категоріях та пісенних жанрах. Унікальною особливістю ювілейної «Молодої Галичини» стало присудження двох головних нагород – Гран-Прі. Їх володарями стали юна співачка Катерина Сичевська з Білорусії та український вокальний квартет «A ccapella Modent» з Івано-Франківщини. За словами директора фестивалю Наталії Коваль, це другий подібний випадок в історії фестивалю: «Напевно подвійне Гран-Прі – це фішка круглих ювілеїв «Молодої Галичини». У 2011-му ситуація була дуже схожа, коли Вікторія Петрик з Одещини та Анна Твердоступ з Кропивницького отримали однакову кількість балів і за усіма критеріями оцінювання жодна з них не поступалася іншій. Тоді, у 20-й ювілей для мене це стало повною несподіванкою, бо ми мали один день аби знайти ще одну нагороду. Коли цьогоріч журі оголосили своє рішення, я, чесно кажучи, зраділа, бо спостерігаю за професійним ростом Каті Сичевської вже 5 років. На нашому фестивалі вона 5 разів отримувала 1-шу премію, – вона перемогла достойно. А гурт «A ccapella Modent», навпаки, дебютанти, але ж які дебютанти! Вони підкорили нас усіх вже в перший конкурсний день. Я гадаю, подвійне Гран-Прі – це подарунок у 25-й ювілей нашого фестивалю».

IMG_9093

А подарунком для глядачів стали зіркові виконавці гала-концерту, серед яких рок-команда «Рокаш», учасники проекту «Голос країни» Іван Пилипець та Ян Костирко, німецька співачка Еллада та карпатський «Гуцул хуліган» – Василь Мельникович. Фестивальний натовп, що окрім фінальних акордів «Молодої Галичини», 12 липня святкував ще й День міста Новояворівська, – забавлявся на славу усі 7 годин концертної програми. «Містяни звикли, що в зеніті літа їх місто стає маленькою музичною столицею і чекають на наш фестиваль, особливо на заключний гала-концерт», – розповідає директор фестивалю Наталія Коваль, – «А ми, організатори «Молодої Галичини» намагаємося запрошувати на фестиваль не лише відомих виконавців, а й реагувати на смаки аудиторії та знайомити її з новими іменами української сцени».

Після 6-денного літнього марафону фестиваль «Молода Галичина» продовжує жити у соціальних мережах та на сторінках свого сайту, де усі охочі можуть долучитися до створення вже наступного, 26-го міжнародного фестивалю «Молода Галичина 2018». І це, до речі, ще одна фестивальна «фішка» – давати можливість молодим людям відкривати свій талант у творчих професіях, суміжних з музичним мистецтвом. Так повелося від самого початку, коли нинішній директор фестивалю Наталія Коваль спершу була ведучою «Молодої Галичини», потім художнім керівником і врешті керівником. Арт-менеджер фестивалю Олег Лисій у свій час був лауреатом «Молодої Галичини», далі став ведучим конкурсних програм, а згодом арт-менеджером та головним режисером. Ще одна юна співачка, лауреат «Молодої Галичини 2016» Анастасія Завадська вже другий рік поспіль є ведучою телевізійної версії «Молодої Галичини», що транслюватиметься на національному каналі. Тож, ще більше цікавої інформації про 25-й ювілейний міжнародний фестиваль «Молода Галичина» можна почерпнути саме там, а заразом, закохатись у це пісенне свято і обов’язково відвідати «Молоду Галичину 2018»!

zapr_ copy

468 ad